VPT24-1040
DigiKey Part Number
237-1325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT24-1040
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 2.08A, Series 1.04A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPT24-1040 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
25VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Toroidal
Size / Dimension
71.00mm Dia x 32.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2.08A, Series 1.04A