VPT230-220
DigiKey Part Number
237-1331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT230-220
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 440mA, Series 220mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT230-220 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
80.00mm Dia x 33.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)
Parallel 440mA, Series 220mA