VPP36-820
DigiKey Part Number
237-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP36-820
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 30VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 1.64A, Series 820mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPP36-820 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
30VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
66.68mm L x 55.55mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
39.67mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1.64A, Series 820mA