VPM240-4170
DigiKey Part Number
237-2062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-4170
Description
PWR XFMR TOROIDAL 1000VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 1000VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 8.34A, Series 4.17A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM240-4170 Models
Power - Max
1000VA
Size / Dimension
183.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
74.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max)
Parallel 8.34A, Series 4.17A