VPM240-210
DigiKey Part Number
237-2036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-210
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 420mA, Series 210mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM240-210 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
92.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
38.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max)
Parallel 420mA, Series 210mA