VPM24-1040
DigiKey Part Number
237-2025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM24-1040
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 2.08A, Series 1.04A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM24-1040 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
84.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
37.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 2.08A, Series 1.04A