VPM18-5560
DigiKey Part Number
237-2038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM18-5560
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 9V, Series 18V Secondary Parallel 11.12A, Series 5.56A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM18-5560 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
96.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
52.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)
Parallel 11.12A, Series 5.56A