FP20-125-B
DigiKey Part Number
FP20-125-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP20-125-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 10V, Series 20V Secondary Parallel 250mA, Series 125mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP20-125-B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2.5VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
16.51mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 10V, Series 20V
Voltage - Isolation
2000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 250mA, Series 125mA