FP16-750-B
DigiKey Part Number
FP16-750-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP16-750-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 8V, Series 16V Secondary Parallel 1.5A, Series 750mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP16-750-B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
12VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
63.50mm L x 50.80mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
26.97mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 8V, Series 16V
Voltage - Isolation
2000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1.5A, Series 750mA