CST25-0050
DigiKey Part Number
237-2335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CST25-0050
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 500MA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 500kHz 500mOhm 4.7 mH Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CST25-0050 Models
Category
Inductance
4.7 mH
Manufacturer
Triad Magnetics
ET (Volt-Time)
175VµS
Series
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Frequency Range
50kHz ~ 500kHz
Size / Dimension
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Type
Invasive
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Current Rating (Amps)
500 mA