L6R250D-480-C6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 71
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
48V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
L6R250D-480-C6
DigiKey Part Number
L6R250D-480-C6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R250D-480-C6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C6
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
5.2A
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Power (Watts)
250 W