L6R250D-120-C6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 277
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 268
Datasheet
Phihong USA
In Stock: 75
Bel Power Solutions
In Stock: 210
12V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
L6R250D-120-C6
DigiKey Part Number
L6R250D-120-C6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R250D-120-C6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C6
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
20A
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Power (Watts)
240 W