TSRN 1-24150SM
DigiKey Part Number
1951-2076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSRN 1-24150SM
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 1A 16.5V - 42V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSRN 1-24150SM Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
16.5V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
42V
Size / Dimension
0.60" L x 0.37" W x 0.29" H (15.2mm x 9.3mm x 7.4mm)