TMR 10-4822WIR
DigiKey Part Number
1951-TMR10-4822WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMR 10-4822WIR
Description
10W DC/DC CONVERTER ISOLATED, RE
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 420mA, 420mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
TMR 10-4822WIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.38" W x 0.47" H (22.0mm x 9.6mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Current - Output (Max)
420mA, 420mA
Standard Number
50155; 62368-1
Power (Watts)
10 W