TMR 10-2423WIR
DigiKey Part Number
1951-TMR10-2423WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMR 10-2423WIR
Description
10W DC/DC CONVERTER ISOLATED, RE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 336mA, 336mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
TMR 10-2423WIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
89%
Package / Case
8-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.87" L x 0.38" W x 0.47" H (22.0mm x 9.6mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
8-SIP
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Current - Output (Max)
336mA, 336mA
Standard Number
50155; 62368-1
Power (Watts)
10 W