TMR 10-2422WIR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1951-TMR10-2422WIR-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TMR 10-2422WIR |
Description | 10W DC/DC CONVERTER ISOLATED, RE |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 420mA, 420mA 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TMR 10-2422WIR Models |
Category | Voltage - Isolation 3 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial), Railway |
Series | Features Remote On/Off |
Packaging Tube | Operating Temperature -40°C ~ 75°C |
Part Status Active | Efficiency 89% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 2 | Package / Case 8-SIP Module, 6 Leads |
Voltage - Input (Min) 9V | Size / Dimension 0.87" L x 0.38" W x 0.47" H (22.0mm x 9.6mm x 12.0mm) |
Voltage - Input (Max) 36V | Supplier Device Package 8-SIP |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 2 -12V | Approval Agency CB, cURus |
Current - Output (Max) 420mA, 420mA | Standard Number 50155; 62368-1 |
Power (Watts) 10 W |