THN 20-7212WIR
DigiKey Part Number
1951-THN20-7212WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-7212WIR
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 36V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THN 20-7212WIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
1.67A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W