THN 20-4815WIR
DigiKey Part Number
1951-THN20-4815WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-4815WIR
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 833mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
THN 20-4815WIR Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
833mA
Base Product Number
Power (Watts)
20 W