THN 10-7212WIR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1951-THN10-7212WIR-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | THN 10-7212WIR |
Description | DC DC CONVERTER 12V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 830mA 36V - 160V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | THN 10-7212WIR Models |
Category | Power (Watts) 10 W |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Railway |
Packaging Tube | Features Adjustable Output, Remote On/Off |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Type Isolated Module | Efficiency 89% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 160V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm) |
Voltage - Output 1 | Approval Agency CB, cURus |
Current - Output (Max) 830mA | Base Product Number |