TEQ 40-7211WIR
DigiKey Part Number
1951-1140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 40-7211WIR
Description
DC/DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 8A 160V Input
EDA/CAD Models
TEQ 40-7211WIR Models
Category
Current - Output (Max)
8A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
40W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
43V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Voltage - Output 1
5V