TEQ 20-4813WIR
DigiKey Part Number
1951-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 20-4813WIR
Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEQ 20-4813WIR Models
Category
Current - Output (Max)
1.33A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 93°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
15V