TEP 60-7212UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP60-7212UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 60-7212UIR
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 60-7212UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W