TEP 60-3615UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP60-3615UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 60-3615UIR
Description
DC DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 9V - 75V Input
EDA/CAD Models
TEP 60-3615UIR Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W