TEP 150-2413WI-F
DigiKey Part Number
TEP150-2413WI-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 150-2413WI-F
Description
DC/DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 10A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 150-2413WI-F Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
150W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
6.32" L x 2.07" W x 1.60" H (160.5mm x 52.6mm x 40.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
15V