TEN 60-4818WIR
DigiKey Part Number
1951-TEN60-4818WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 60-4818WIR
Description
DC DC CONVERTER 48V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.25A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 60-4818WIR Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 1.00" H (50.8mm x 40.7mm x 25.4mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A