TEN 60-2423WIN
DigiKey Part Number
1951-3036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 60-2423WIN
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 2A, 2A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 60-2423WIN Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Module
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A, 2A