TCI 500-112U-T
DigiKey Part Number
1951-TCI500-112U-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCI 500-112U-T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.25 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.12" L x 3.27" W x 1.57" H (130.0mm x 83.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
41.5 A