TPN1R603PL,L1Q
DigiKey Part Number
TPN1R603PLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPN1R603PLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPN1R603PLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN1R603PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 30V 80A 8TSON
Detailed Description
N-Channel 30 V 80A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPN1R603PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3900 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 40A, 10V