TPH8R903NL,LQ
DigiKey Part Number
TPH8R903NLLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPH8R903NLLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TPH8R903NLLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH8R903NL,LQ
Description
MOSFET N CH 30V 20A 8SOP
Detailed Description
N-Channel 30 V 20A (Tc) 1.6W (Ta), 24W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH8R903NL,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
820 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 24W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.9mOhm @ 10A, 10V