TPH2R70AR5,LQ
TPH2R70AR5,LQ
DigiKey Part Number
264-TPH2R70AR5LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPH2R70AR5LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPH2R70AR5LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2R70AR5,LQ
Description
N-CH MOSFET, 100 V, 0.0027 OHM@1
Detailed Description
N-Channel 100 V 22A (Ta), 190A (Tc) 3W (Ta), 210W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 210W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5.75)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 50A, 10V