TLP2200F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TLP2200F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TLP2200F |
Description | OPTOISOLTR 2.5KV TRI STATE 8-DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Logic Output Optoisolator 2.5MBd Tri-State 2500Vrms 1 Channel 1kV/µs CMTI 8-DIP |
Category | Data Rate 2.5MBd |
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage | Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 400ns, 400ns |
Packaging Tube | Rise / Fall Time (Typ) 35ns, 20ns |
Part Status Obsolete | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.55V |
Number of Channels 1 | Current - DC Forward (If) (Max) 10mA |
Inputs - Side 1/Side 2 1/0 | Voltage - Supply 4.5V ~ 20V |
Voltage - Isolation 2500Vrms | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Common Mode Transient Immunity (Min) 1kV/µs | Mounting Type Through Hole |
Input Type DC | Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
Output Type Tri-State | Supplier Device Package 8-DIP |
Current - Output / Channel 25 mA | Base Product Number |