TCR5RG33A,LF
DigiKey Part Number
264-TCR5RG33ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR5RG33ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR5RG33ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR5RG33A,LF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 4-WCSPF
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-WCSPF (0.65x0.65)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR5RG33A,LF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
13 µA
Series
PSRR
100dB ~ 59dB (1kHz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
4-WCSPF (0.65x0.65)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V