TCR3LM12A,RF
DigiKey Part Number
264-TCR3LM12ARFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3LM12ARFCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3LM12ARFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3LM12A,RF
Description
OUTPUT LDO REGULATOR 300 MA FIXE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
2.2 µA
Series
PSRR
74dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V