TCR3EM33A,RF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCR3EM33A,RF |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.373V @ 300mA, 0.290V @ 300mA |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 43dB (100Hz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 4-DFN (1x1) |