TCR3DM15A,RF
DigiKey Part Number
264-TCR3DM15ARFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3DM15ARFCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3DM15ARFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3DM15A,RF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.481V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
159 µA
Digi-Reel®
PSRR
55dB (1MHz), 75dB ~ 48dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V