TCR3DM11,RF(SE
DigiKey Part Number
264-TCR3DM11RF(SETR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3DM11RF(SECT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3DM11RF(SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3DM11,RF(SE
Description
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V