TCR3DF25,LM(CT
DigiKey Part Number
TCR3DF25LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR3DF25LM(CTCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR3DF25LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3DF25,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SMV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR3DF25,LM(CT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
65 µA
Series
Current - Supply (Max)
78 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SMV
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 300mA