TCR2LN21,LF
DigiKey Part Number
TCR2LN21LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2LN21,LF
Description
IC REG LINEAR 2.1V 200MA 4-SDFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-SDFN (0.8x0.8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2LN21,LF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.54V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-SDFN (0.8x0.8)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.1V