TCR2EE135,LM(CT
DigiKey Part Number
TCR2EE135LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR2EE135LM(CTCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR2EE135LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2EE135,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.35V 200MA ESV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA ESV
EDA/CAD Models
TCR2EE135,LM(CT Models
PSRR
73dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SOT-553
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
ESV
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.35V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.47V @ 150mA