TCR15AG33,LF
DigiKey Part Number
TCR15AG33LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR15AG33LFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR15AG33LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR15AG33,LF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 6-WCSP
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 6-WCSP (1.2x0.80)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR15AG33,LF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Series
PSRR
95dB ~ 60dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
6-WCSP (1.2x0.80)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.648V @ 1.5A