CUS10S40,H3F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9 862
Datasheet
Diode 40 V 1A Surface Mount USC
SOD-323
CUS10S40,H3F
DigiKey Part Number
CUS10S40H3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
CUS10S40H3FCT-ND - Cut Tape (CT)
CUS10S40H3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS10S40,H3F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A USC
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CUS10S40,H3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
400 mV @ 500 mA