CUS05S40,H3F
DigiKey Part Number
CUS05S40H3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
CUS05S40H3FCT-ND - Cut Tape (CT)
CUS05S40H3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS05S40,H3F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA USC
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount USC
EDA/CAD Models
CUS05S40,H3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F
42pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
350 mV @ 100 mA