CUHS20S30,H3F
DigiKey Part Number
CUHS20S30H3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
CUHS20S30H3FCT-ND - Cut Tape (CT)
CUHS20S30H3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUHS20S30,H3F
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A US2H
Detailed Description
Diode 30 V 2A Surface Mount US2H
EDA/CAD Models
CUHS20S30,H3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
390pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 2 A