XC6501B35ANR-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Torex Semiconductor Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Torex Semiconductor Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SSOT-24
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
XC6501B35ANR-G
DigiKey Part Number
XC6501B35ANR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6501B35ANR-G
Description
IC REG LIN 3.55V 200MA SSOT-24
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XC6501B35ANR-G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
21 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-82
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.55V
Supplier Device Package
SSOT-24
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 200mA