XC6222B301MR-G
DigiKey Part Number
893-XC6222B301MR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC6222B301MR-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XC6222B301MR-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6222B301MR-G
Description
IC REG LINEAR 3V 700MA SOT-25-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 700mA SOT-25-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC6222B301MR-G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
SOT-25-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA