XBP4SMAJ024C-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 10 000
Datasheet
Image for XBP4SMAJ024C-G is not available
XBP4SMAJ024C-G
DigiKey Part Number
XBP4SMAJ024C-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP4SMAJ024C-G
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA-PG
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA-PG
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V