LED50W-042-C1190-D
DigiKey Part Number
1121-1301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-042-C1190-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14-42V 1.19A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.19A 21 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED50W-042-C1190-D Models
Category
Current - Output (Max)
1.19A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
50 W
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
21 ~ 42V