D1MPC0603RR005FF-T5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D1MPC0603RR005FF-T5 |
Description | RES 0.005 OHM 1% 1/3W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |