TL750M08QKVURQ1
DigiKey Part Number
296-27382-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-27382-1-ND - Cut Tape (CT)
296-27382-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL750M08QKVURQ1
Description
IC REG LINEAR 8V 750MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL750M08QKVURQ1 Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
55dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
8V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 750mA