SN74LVC240APWR
DigiKey Part Number
296-8498-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-8498-1-ND - Cut Tape (CT)
296-8498-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC240APWR
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
EDA/CAD Models
SN74LVC240APWR Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)